Televizyon Yayıncılığının Geleceği: HbbTV

by Winner on 25 Nisan 2018
Hi Tech
Editörün Seçimi
Editörün SeçimiOlmalı!

HBB TV orjinal açılımıyla Hybrid Broadcast Broadband Television hizmetinin kısaltılmışıdır. HbbTV, televizyon ve internet hizmetlerini ekranınızdaki yayında birleştirerek sunan yani nesil bir teknolojidir.

HbbTV’nin en sivrilen özelliği yeni servisler ve çevrim içi içerikler ile birleştirilmiş hizmetin TV yayınlarına yerleştirilerek online bir deneyim kazandırmaktır. HbbTV 2010 yılında ETSI (European Telecommunications Standard Institute) tarafından Hybrid yayıncılık standardı olarak kabul edilmiş, 2012 yılında özellikleri konusunda bazı iyileştirilmelere gidilmiştir ve son olarak 2013 yılında güncellenmiş olarak 1.5 sürümü ile yayınlanmıştır.
Son güncellemelerle birlikte Özellikle DRM (Dijital Haklar Yönetimi), MPEG-DASH (Değişken Hızda Veri Gönderme) desteği uygulanmıştır.

İlk olarak Almanya’da işleme geçen HbbTV sonrasında tüm Avrupa’ya ulaşan ve hali hazırda 35 ülkede, 45 milyon aktif cihazda yayıncılık hizmetlerini gerçekleştiren bir yazılım olmuştur.
HbbTV ülkemizde RTÜK kontrolündeki DVB-T2 Türkiye karasal sayısal yayına geçiş sürecinde de kendine yer bulmuştur. Günümüz itibariyle Türkiye’deki mevcut karasal sistem ile entegre kullanılacağı düşünülse de, Avrupa’daki kullanıcı kitlesi dijital karasal yayın hizmeti üzerinden HbbTV’den faydalanmaktadır.

HbbTV’nin TAM ROLÜ NEDİR?

Televizyon yayıncıları HbbTV ile yayın yapmaları durumunda kanal akışlarını internet üzerinden yayınlayarak kablo, uydu ve karasal frekans bant trafiğini en aza indirip hem trafik hem depolama gibi çeşitli avantajlar kazanabilir. Örnek olarak değişik kitlelere hitap eden tarzda yayınlardan oluşturulmuş bir medya portalı, hedef izleyiciye sunularak, bu yayınları internet aracılığıyla izlemesi sağlanabilir.
Bir Alman kanalı olan ProSiebenSat1. 60 farklı içeriğe sahip kanal yayınını ve 10.000 aşkın sayıda müzik klibini bu yeni hizmete dahil etmiş durumda.
Bir diğer örnek ise belli bir spor organizasyonu esnasında farklı spor dallarının yayınları eş zamanlı olarak internet aracılığıyla kullanıcıya ulaştırılabilir. Örnek kanal ana yayını üzerinden futbol müsabakasını yayınlarken, aynı zamanda yayınlanan tenis maçını da web üzerinden yayınlayabilir. İzleyici dilemesi durumunda ana yayın frekansından gelen futbol maçı yerine, web üzerinden yayınlanan tenis karşılaşmasını izleyebilir.
HbbTV’nin bir başka özelliği ise yayınlanmış olan televizyon içeriklerini, internet üzerinden tekrar izlemeye olanak sağlaması. Televizyon yayıncısı isterse izleyicilerine ücretli içerikler yayınlayabilir. Bu içeriklerde reklam yayınlayarak ekstra bir gelir oluşturması mümkün.
Bu kapsamda benzer interaktif, standart eklentiler yapılabilir ve geliştirilebilir. Çoklu ekran denen Haber başlıkları, Hava durumu, Trafik Haritası, Döviz-Borsa bilgileri vb uygulamalar oluşturulabilir.
Günümüzde playback video kavramının demirbaşı olmaya aday teknoloji HEVC’in, HbbTV standardına dahil edilmesi gerekliliği belirtilmekte. Şayet gerçekleşmesi durumunda web üzerinden yayınlanan içeriklerin oluşturduğu trafik ve kapsadıkları alan yarıya düşecek. Sadece Türkiye’den yani DVB-T2’den bahsedersek, mevcut şartlarda bu desteğin bir standart yani zorunlu hale getirilmesi frekans bandının gelecekteki istikrarı adına, hem de web üzerinden yayınlanan içeriklerin paylaşımı ve büyümesi adına büyük katkıları olacağı açıktır.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ NEDİR?

WC3 (World Wide Web Consortium), DVB (Digital Video Broadcasting), OIPF (Open IPTV Form) standartlarına dayanarak oluşturulan HbbTV kapsamına dahil kuruluşların belirlediği ve teknik altyapı içeren versiyonu v1.1.1’dir. Bu sürümde EGP (Electronic PRogram Guide) ve Catchup hizmetleri geliştirilerek uygulanmıştır.
İçerikler yayıncı kuruluşlardan derlenerek hazırlanmaktadır. Bu hizmet ve içerikler genelde web aracılığıyla yayınlansada, karasal (DVB-T) ve uydu frekanslarına da iletilmektedir. Dünyada bazı yayıncılar her iki yöntemi de kullanarak izleyicilerine sunmaktadır. Kanalların ve yayınların HbbTV hizmetine sahip oldukları bilgisini AIT (Application Information Table) ileterek, kullanıcıya yayındaki içeriklerin bilgilerinin mevcut ve kullanılır olduğu bilgisini geçer.
Televizyon ekranında beliren interaktif kutucuk ile izleyici isterse içeriklere erişebilir.

HbbTV’nin ÇALIŞMA SİSTEMİ VE İÇERİKLERİN SAĞLANMASI

HbbTV’nin çevrim içi dünyasının içerikleri yayıncıların CMS (Content Management System) yani İçerik Yönetim Sistemi yazılımları aracılığıyla birleştirilen içerik ve bilgilerin farklı kaynaklardan erişilen veriler ile sağlanır. Bu içerikleri bir kaç başlıkta toplamak gerekirse şöyledir.
 • Canlı Yayınlar – Geri-İleri Oynatma Özellikli / Yayınlanmakta olan bir programı veya bir diziyi başa sararak izleme.
 • Haberler, Döviz, Borsa Kurları Güncel Bilgileri
 • Spor karşılaşmaları / Daha fazla ayrıntı, istatistik, aynı pozisyonu farklı açılardan izleyebilme olanağı.
 • VOD ve Catchup / Dizilerin veya programların önceki bölümlerinin istenen an izlenebilmesi veya yayınlanabilmesi.
 • Hava Durumu / Uzatılmış gün grafikleri ileri ayrıntılı bilgiler.
 • Anket ve Oy Uygulamaları / Tv Programlarına veya yarışmalara eş zamanlı olarak cevap verme, anketlerde oy kullanma.
 • Sponsor Reklam İçerikleri / Yayınlara ekstra olarak video veya resim özelliğinde, zengin içeriğe sahip reklamlar yerleştirme.
 • Gelişmiş EPG / Günlük ve haftalık olarak yayın akışı ve reklam filmlerini izletebilme özelliği.
 • Sosyal Ağ Entegrasyonu / Sevdiklerinizle anlık mesajlaşma, e-posta hizmetleri, facebook, twitter gibi sosyal mecralardaki yayın ve içerikleri izleme.
 • Kişiselleştirilmiş ekran özellikleri.
 • İkinci Ekran / Akıllı telefon ve Tabletlere yönelik içerikler sunabilme.

Türksat uydusunda yayın yapan kanallardan HbbTV örnekleri

ATV

FOX TV

A HABER

TV8

Sence?
iyiymiş!
50%
Şerefe
13%
Ne!?
13%
Meh...
25%
qırdın
0%
Sakinim
0%
Comments
Leave a reply

Leave a Response

Son Başlık
 
Video Yardımcı Hakem (VAR)
18 Mayıs 2018
by Winner
Spor Toto Süper Lig
READ STORY
Özel İçerik!

İngiltere Zuckerberg’i İfade Vermesi İçin Zorluyor

Google Adsense Zekası: Otomatik Reklam

beyaz saray facebook'u suçladı

Beyaz Saray Facebook’u Anti-Muhafazakar Sansürle Suçladı

Televizyon Yayıncılığının Geleceği: HbbTV

Gelecek UHD Neslinin Bugünden Lideri: VU+ Solo 4K

Microsoft’tan Android cihazlar için video uygulaması: Hyperlapse

Apple Watch için şaşırtmayan görüntüler

Instagram Android’de 500 milyon kurulum sayısına ulaştı!

Twitter videolarında ‘otomatik oynat’ özelliği!

700 milyon satış rakamı ile iPhone zirvede!

Fonts by Google Fonts. Icons by Fontello.