25.4 C
İstanbul
Cuma, Mart 5, 2021
Ana Sayfa Sosyal Medya Facebook İngiltere Zuckerberg'i İfade Vermesi İçin Zorluyor

İngiltere Zuckerberg’i İfade Vermesi İçin Zorluyor

İngiliz Hükümeti Zuckerberg’den Facebook’taki kişisel verilerin kullanımında, mahrem ve mahremiyet içeren olmasına rağmen işlenen ve kaydedilen kullanıcı kayıtlarını açıklamasını istedi. Mark Zuckerberg bu kayıtları açıklamaktan kaçınıyor. Zuckerberg İngiltere hükümetinin talebine cevap vermek yerine bu gibi taleplerden sıkıldığını ifade ediyor.
İngiliz Milletvekilleri tarafından Facebook’un İngiltere ofisine bugün bir mektup gönderildi. Mektupta Zuckerberg’in 24 Mayıs tarihinde Londra’da ifade vermesi istendi. İngilizlerin en son Mart ayında yaptığı çağrıda söz konusu tanıklığın video konferans ile yapılabileceğini belirtmelerine rağmen Mark Zuckerberg reddetmiş, bunun yerine kullanıcı verilerinin gizliliği hakkında ne gibi koruma önlemleri aldıklarını dahi açıklayamayan CTO Mike Schroepfer’i göndermişti.
İngiltere Kamu Politikası başkanı Rebecca Stimson tarafından gönderilen mektup, İngiltere’nin Schroepfer’in ifadesinde hayal kırıklığına uğradığını ve Zuckerbeg’in 24 Mayıs 2018’de gelmemesi durumunda hayal kırıklığının devam edeceğini belirtti.
Avrupa Parlementosuna Mayıs ayında kanıt sunacağını açıklayan Bay Zuckerberg’in Avrupa gezisi sırasında 24 Mayıs tarihinde Londra’ya uğramasını istiyoruz. Mark Zuckerberg normalde Birleşik Krallık Parlamentosu’na ifade vermeyi reddediyorken, bir daha ki sefere ülkeye girişinde bunu yapacağını tebliğ etmek gerekiyor. Komitenin, Bay Zuckerberg’e İngiltere sınırlarındayken ifade vermesi konusunda resmi bir tebligat iletmesiyle bu talebimize olumlu yanıt vereceğini umuyoruz.
Mektubun geri kalanında İngiliz hükümetinin Facebook’tan ciddi anlamda bıktığı açıkça anlaşılıyor. 11 Mayıs tarihine kadar Zuckerberg’in taleplerine olumlu yanıt vermesini bekliyorlar.
Zuckerberg’in yerine ifadeye gönderdiği Mike Schroepfer’in 40 farklı konuya ikna edici cevap vermediği için hayal kırıklığı yaşandığı söylenen mektupta, Schroepfer’in ekibinin bu konuları takip edeceği ifade edildi. Soruların 11 Mayıs’a kadar cevaplanması bekleniyor.
İngiltere’de 40 milyondan fazla Facebook kullanıcısı var ve talep ettikleri soruların cevaplanması ve kullanıcı verilerinin güvenlik ve gizliliği hakkındaki endişelerinin giderilmesini bekliyorlar.
Facebook, kullanıcılarının verileriyle bu kadar rahat ve serbestçe oynadığı için kötü bir süreç geçiriyor. Ancak ne ilginçtir ki Facebook’a olan politik baskıların genelde ABD dışı ülkelerden gerçekleşiyor oluşu.
Silikon Vadisi tarihsel açıdan Amerikalı girişimciler ve politikacılar için gurur kaynağı olmuştur. Ancak dünya gözlerini Google, Amazon ve Facebook gibi bir kaç büyük teknoloji şirketi tarafından elde edilen muazzam güce açarken, yabancı hükümetlerin Facebook’u kişisel verilen kullanımı konusunda istilacı bir tür gibi değerlendirmesine yönelik teşvikleri mevcut.
Zuckerberg’in geçen ay ki duruşmasında nispeten sert olan Amerikalı politikacılar bile, Amerikan inovasyonunu ve Silikon Vadisi’nin ruhunu desteklediklerini sıklıkla kabul eder. Ancak Facebook platformu bu görüşü değiştirecek gibi gözükürken, tartışılan yeni bir nokta ise Silikon Vadisi’ndeki inovasyonun görünen pozitif değerlerinin, halkın yararına yönelik ne gibi bir etkisi olduğu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Süper Lig

Video Yardımcı Hakem (VAR)

Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulaması önümüzdeki sezon ülkemizde de kullanılmaya başlayacak. Peki VAR sisteminin işleyişi ve avantajları nedir? Bu yeni sistemin getirdikleri ve götürdükleri tam...

Terim’in Ekibine Fetö Darbesi!

15 Temmuz’da meydana gelen darbe girişimi sonrası yapılan operasyonlar Türkiye Futbol Federasyonu’na uzandı. Federasyon yöneticilerinin kararı doğrultusunda Fatih Terim’in ekibi ve kurul üyeleri karar...

Aslan sezonu Riekerink ile kapatacak

Galatasaray'da Teknik Direktör arayışları sona erdi. Bülent Korkmaz'la da yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine Galatasaray Yönetimi, çareyi altyapı koordinatörü Jan Olde Riekerink'i 2015-16 sezonu...

Orman: Türk Futbolu’nun gelecek garantisiyiz

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Beşiktaş kulübü resmi dergisinin Nisan sayısında kaleme aldığı yazısında Beşiktaş camiasına seslendi. Orman, Vodafone Arena stadı gelişmelerinden, Süper Lig'deki şampiyonluk...

Yorumlar