25.4 C
İstanbul
Çarşamba, Nisan 14, 2021
Ana Sayfa Hi Tech Google Google Adsense Zekası: Otomatik Reklam

Google Adsense Zekası: Otomatik Reklam

Yapay zekayı hizmetlerinin tamamını entegre etmeyi hedefleyen Google bu doğrultuda büyük çaba sarf ediyor. Google şubat ayında yapay zeka donanımlı yeni bir reklam hizmetini başlattı.
Google reklam hizmeti olan Adsense’i artık yapay zeka ile birlikte kullanıma sundu. Google bu atılımıyla, yapay zeka tarafından belirlenen en uygun alanlara, uygun reklamları yerleştirerek müşterilerinin gelirini yükseltmeyi hedefliyor.
Google, Adsense’i akıllandırmak için bayağıdır meşakkatli bir uğraş içerisindeydi. Bu büyük çabası ile potansiyel reklamcılık kaynaklarını yükseltmek ve zaman alan diğer uygulama uğraşlarını en aza indirgemeyi başardı.
Reklamların boyutları da dahil olmak üzere, türlere ayrılmış çeşitli içeriklere sahip görsellerin, yapay zeka tarafından bir sayfanın analiz edilmesinden sonra yayınlanacağı en uygun alan tespit edilecek.
Google Otomatik Reklam uygulamasını aslında 2017 Eylül ayında bazı özellikleri kısıtlı olarak duyurarak kullanıma sunmuştu. Geçtiğimiz Şubat ayında ise tam sürüm olarak kullanıcılara sunuldu.
Yaptığı açıklamada Google, Otomatik Reklam beta uygulamasının kullanıcılarına gelirinde %10’luk bir gelir artışı olduğunu belirtti.
Google Adsense kullanıcıları hali hazırda Adsense’in kısmen bir yapay zeka ürünü olduğunu bilmekte. Tüm reklam birimlerinin yerleştirilen yerde milyonlarca reklam arasından en uygun olanı belirleyerek göstermesi bunun bir sonucu.
Yeni yapay zekanın yeniliği ve tam rolü ise sitenize kopyaladığınız tek bir kod ile milyonlarca reklam arasından seçilecek en uygun reklamı, okuyarak taradığı ve analiz ettiği bir web sayfasında hangi tür reklamların nerede yayınlayacağını tabiri caizse nokta atışı belirlemesi.
Bir reklamın yalnızca nerede gösterileceğinin yanında bu reklamların daha iyi nasıl yerleştirileceğini de gösterip sağladığı performans sonucu doğrultusunda gelecekteki atılımlar için yeni analizlerde yapmaktadır.
Google Adsense olarak sahte içerikler ve yanıltıcı reklamlar da dahil olmak üzere çok sayıda yasaklı içeriğin yayınlanmaması için büyük emek sarf ediyor. 2017 Ocak ayında yayınladığı Kötü Reklam Raporu’nda, 1,7 milyar tehlikeli reklam tespit ettiğini ve bu reklamları yayınlayan 200 yayıncıyı Adsense hizmetini kullanmaktan men ettiğini açıklamıştı.
Google’ın yeni yapay zekalı Adsense ürününü kullanmak için Adsense oturumu açılarak, yeni ürünü etkinleştirmek gerekmekte. Reklamlarım altında bulunan Otomatik Reklamlarbölümündeki kodu, reklamların görünmesini istenen her sayfanın <head> ve </head> etiketleri arasında yapıştırılmış olması gerekiyor.
Bu işlemin ardından Google, reklamların sitenizde 20 dakikaya kadar gösterileceğini belirtmiş.
Gösterilecek reklamları seçme fırsatı da sunan Adsense, kullanıcı inisiyatifine bırakılarak yayınlanacak reklamları şu şekilde belirtiyor.
  • Metin ve Görüntülü reklamlar (Alışılagelmiş standart reklam görüntüsü)
  • Feed içi reklamlar (Ürün listesi, özet akışı veya herhangi bir yazı akışı içerisine uygun ve doğal bir şekilde yerleştirilmiş reklamlar)
  • Yazı İçi Reklamlar (Bir haber, makale veya inceleme yazısı içerisinde doğal uyumlu bir şekilde görüntülenen reklamlar)
  • Eşleştirilen reklamlar (Sitenizdeki içeriğin belirlenmesi ile birlikte sitenize uygun reklamların yayınlanması)
  • Sabit reklamlar (Sitenizin sağ veya sol tarafında kolay kapatılan özelliğe sahip mobil cihazlara yönelik reklamlar)
Google yapay zeka teknolojisiyle kullanıcı deneyimlerini birleştirerek oluşturduğu reklamların maksimum performans sağlayacağından emin. Bu yeni hizmette gelir artışının da artacağı ve önceki Adsense çalışma prensibine göre çok daha rahat bir şekilde kullanılacağı açık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Süper Lig

Video Yardımcı Hakem (VAR)

Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulaması önümüzdeki sezon ülkemizde de kullanılmaya başlayacak. Peki VAR sisteminin işleyişi ve avantajları nedir? Bu yeni sistemin getirdikleri ve götürdükleri tam...

Terim’in Ekibine Fetö Darbesi!

15 Temmuz’da meydana gelen darbe girişimi sonrası yapılan operasyonlar Türkiye Futbol Federasyonu’na uzandı. Federasyon yöneticilerinin kararı doğrultusunda Fatih Terim’in ekibi ve kurul üyeleri karar...

Aslan sezonu Riekerink ile kapatacak

Galatasaray'da Teknik Direktör arayışları sona erdi. Bülent Korkmaz'la da yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine Galatasaray Yönetimi, çareyi altyapı koordinatörü Jan Olde Riekerink'i 2015-16 sezonu...

Orman: Türk Futbolu’nun gelecek garantisiyiz

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Beşiktaş kulübü resmi dergisinin Nisan sayısında kaleme aldığı yazısında Beşiktaş camiasına seslendi. Orman, Vodafone Arena stadı gelişmelerinden, Süper Lig'deki şampiyonluk...

Yorumlar