25.4 C
İstanbul
Perşembe, Nisan 15, 2021
Ana Sayfa Mobil Apple Bitcoin, Apple'ın Mobil Ödeme İşlemlerine Dahil Oluyor

Bitcoin, Apple’ın Mobil Ödeme İşlemlerine Dahil Oluyor

Apple, önemli bir gelişme sayılacak olan bir işleme imza attı ve her tür dijital işlemde yeni mobil ödeme aracı olarak Bitcoin’i kabul ettiğini açıkladı. Bu yeni hizmetin detayları 9 Eylül tarihinde Kaliforniya’daki iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın tanıtım etkinliğinde belirtildi.
Apple, iPhone 6 kullanıcıları için dokun-öde elemanı NFC’i kısa süre önce tanıttı. Apple güvenli ödeme altyapısını dokunmatik kimliğe entegre olarak kullanıcılarına sunuyor.
Ayrıca Apple; McDonald’s, Disney ve Whole Foods için kolektif ödeme altyapısını içeren anlaşmaya geçtiğimiz günlerde imza attı.
Tüm Ödemeler” Hayâli, Yeniden!
Uygulama hayata geçirildiğinde Apple tüketici teknolojisi ve standart ödemeler arasında bir köprü oluşturacak.
Dünyanın en büyük kredi kartı servis sağlayıcıları VISA, MasterCard ve American Express haricinde, Big Six American, Citi, Capital One, Wells Fargo, Chase ve Barclays Bank şirketleri de sözleşmeye imzalarını attı.
Apple Ceo’su Tim Cook’un açıkladığı gibi, Apple onyıllardır ödemelerde teknolojiyi kullanmanın faydalarıyla kendine rahat bir konum hazırladı.
“Bizler, tamamen yeni bir ödeme yöntemi oluşturmak için çok fazla enerji tükkettik.”
Güvenlik İyileştirmeleri Tanıtıldı
Apple Pay sisteminin iç işleyisi mobil cüzdan ve diğer ödeme hizmetlerinin birbirinden ayrıldığını ifade ediyor. Kredi kartı numaraları herhangi üçüncü kişi veya satıcı ile paylaşılamayacağı gibi, Apple tarafından da gerçekleştirilen işlemler takip edilmiyor.
Telefonunuzun kaybolması durumunda, Apple ödemeleri “iPhone’umu Bul” servisi kullanılarak askıya alınabilir. Telefon ve kredi kartı verilerinin saklanmadığından herhangi bir kayıp durumunda kredi kartlarını iptal etmeye de gerek yok.
Belirsiz Bitcoin Etkisi
Dijital para birimi Bitcoin’e Sahip Olmanın Etkisi Nedir?” sorusu halâ havada kalıyor.
Apple’ın Bitcoin ile ilgili sunumu herhangi yeni bir bilgi içermiyor. Şirket Haziran ayında Bitcoin’in uygulamalar üzerindeki yasağını kaldırmıştı.
Ancak Apple CEO’su Tim Cook; Sunum sırasında Apple API geliştiricileri aracını kullanarak, Bitcoin merkezli uygulamalar oluşturmak için potansiyel bir yol sunan bir duyuru yayımladı.
Bitcoin Topluluğundan Tepki
Apple, geniş teknoloji sektörünün her dalı ile ilgili, şirketin yeni ürün ve hizmetleri çoğu kişiyi cezbetti. iPhone 6 lansmanı dahi canlı akışa aşırı yüklenme, olayın populeritesini kanıtlamış oldu.
Bitcoin topluluğunun mizahi ve kritik arasındaki gidip-gelen tweetleri Twitter’da tartışılan konu oldu.. Bazı durumlarda yorumcular Apple’ın Bitcoin ile ödeme hizmetini eleştirdi.
Yeni Gelişmeler Mümküm
Dün itibariyle mobil ödeme platformu Braintree’de yakın bir gelecekte Bitcoin ile ödeme gerçekleştireceğini açıkladı.
- Advertisment -

Süper Lig

Video Yardımcı Hakem (VAR)

Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulaması önümüzdeki sezon ülkemizde de kullanılmaya başlayacak. Peki VAR sisteminin işleyişi ve avantajları nedir? Bu yeni sistemin getirdikleri ve götürdükleri tam...

Terim’in Ekibine Fetö Darbesi!

15 Temmuz’da meydana gelen darbe girişimi sonrası yapılan operasyonlar Türkiye Futbol Federasyonu’na uzandı. Federasyon yöneticilerinin kararı doğrultusunda Fatih Terim’in ekibi ve kurul üyeleri karar...

Aslan sezonu Riekerink ile kapatacak

Galatasaray'da Teknik Direktör arayışları sona erdi. Bülent Korkmaz'la da yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine Galatasaray Yönetimi, çareyi altyapı koordinatörü Jan Olde Riekerink'i 2015-16 sezonu...

Orman: Türk Futbolu’nun gelecek garantisiyiz

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Beşiktaş kulübü resmi dergisinin Nisan sayısında kaleme aldığı yazısında Beşiktaş camiasına seslendi. Orman, Vodafone Arena stadı gelişmelerinden, Süper Lig'deki şampiyonluk...

Yorumlar