25.4 C
İstanbul
Perşembe, Nisan 15, 2021
Ana Sayfa Hi Tech Bitcoin Bill Gates: "Bitcoin Teknolojinin Anahtarı"

Bill Gates: “Bitcoin Teknolojinin Anahtarı”

Bill Gates, Bloomberg TV’deki röportajında Bitcoin konusunda geçmişteki fikrinin geliştiğini ifade etmekten çekinmedi. Gates “Bitcoin teknolojinin anahtarıdır” itirafında bulundu…
Bloomberg TV‘de Eric Schatzker ile söyleşisi sırasında, dünyada finansal eşitsizlik ile mücadele veren Bill & Melinda Gates Vakfının amaçları ve çabalarından doğan tecrübelerinden bahseden Gates, özellikle dijital finans hizmetlerinin dünyanın mevcut finans kurumlarının uzun vadede gelişiminde büyük rol üsteleneceğini ve doğal olarak finansal hizmetlerin sınırsız bir boyuta ulaşacağını vaat ettiğini açıkladı.
Gates: “Bitcoin olsun veya olmasın, terör faaliyetleri ve kara para aklama için çeşitli araçlar kullanılıyor. Bitcoin bunlardan sadece en basiti. Bu tür işlemlerde kullanımı hakkında halen kaygılar yaşanıyor.”
Schatzker: “Herhangi bir para transferi için ve diğer gerekli harcamalar adına maliyeti çok düşük tutarak tüm bu işlemleri gerçekleştiren bir araç Bitcoin. Bu gerçekten düşündüren bir nokta. İnsanların “Hey Bitcoin’in illegal işlemlerde kullanıldığını biliyor musun?” sorularına şaşırmak gerekiyor. İnanıp inanmamakta özgürsünüz ama Bitcoin bu tür sorunlara cevap niteliği taşıyor mu sizce?”
Gates: “Olabilir. Bitcoin’in alışık olduğumuz maliyetleri önemli ölçüde indirgiyor olması onu heyecan verici kılıyor. Büyük miktarlarda para transferleri için herhangi bir fiziki çabaya gerek yok. Aynı şekilde yüksek meblağalarda transferleri çok ucuza hallediyor. Bu rahatsız edici olabilir…”
“Bitcoin teknolojisinin mevcut teknolojinin bir anahtarı olduğunu düşünüyorum. Bitcoin kullanıcılarının ise terör ya da kara para aklama konuları ile ilgisi olmadıklarını bildiğimden ötürü rahat hissediyorum. Yeterince açık bir konu. Bu teknolojinin herhangi bir teknolojiye benzemeden, kendi teknolojisini inşa etmesi konusunda ise yeteri kadar istekli olduğu ortada.”

Bitcoin’in kötü amaçlar doğrultusunda kullanılıyor olma ihtimalini içeren haberler günümüz dünyasında Bitcoin’in gelişim ve büyümesine yönelik ona takılan bir kulptan öteye geçemiyor. Dünyaya yarar sağlamak adına üretilen her şeyin kötü niyete sahip insanların kontrolünde olması doğrultusunda amacının tam tersine hizmet ettiği gerçeği yakın geçmişimizde yer aldığı gibi, sürmekte olduğumuz dakikalarda giderek belirginleşiyor. (Mihail Timofeyeviç Kalaşnikof – Yurdumun Sınırlarını Korumak İçin)
Bill Gates‘in ise Bitcoin’e yönelik yeteri kadar açıklamada bulunma çabası ve özetleyici sonucu gözden kaçmamakla birlikte, gerçek dünya sorunlarına açıkça çare olabilecek bir çözümden bahsettiği ortada.
Bitcoin teknolojisine henüz hazır olmayabiliriz, her tür finansal işlemlerimizi de bu denli düşük maliyetlerle gerçekleştirmeye hazır olmayabiliriz. Fakat hazır olmadığımız bir teknolojinin yakın gelecekte belirleyeceği yaşam formları içerisinde, kendimize yer bulma ve bu düzende yaşama adına her konuda daha zorlu bir sürecin bizleri bekliyor olacağı düşünmemiz gerekenlerden.
Bitcoin ile ödeme kabul eden firma ve şirketlerin sayısı giderek artıyor. Bu gelişmelerin oluşturduğu durumu sorgulamaktan öteye geçip, doğan mevcut sonuçları ele alıp, her anlamda gelişmeye yönelik ne gibi etkiler doğuran çabalarımız olabilir, tartışmamız gereken konuların hassasiyetli önceliğidir.
- Advertisment -

Süper Lig

Video Yardımcı Hakem (VAR)

Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulaması önümüzdeki sezon ülkemizde de kullanılmaya başlayacak. Peki VAR sisteminin işleyişi ve avantajları nedir? Bu yeni sistemin getirdikleri ve götürdükleri tam...

Terim’in Ekibine Fetö Darbesi!

15 Temmuz’da meydana gelen darbe girişimi sonrası yapılan operasyonlar Türkiye Futbol Federasyonu’na uzandı. Federasyon yöneticilerinin kararı doğrultusunda Fatih Terim’in ekibi ve kurul üyeleri karar...

Aslan sezonu Riekerink ile kapatacak

Galatasaray'da Teknik Direktör arayışları sona erdi. Bülent Korkmaz'la da yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine Galatasaray Yönetimi, çareyi altyapı koordinatörü Jan Olde Riekerink'i 2015-16 sezonu...

Orman: Türk Futbolu’nun gelecek garantisiyiz

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Beşiktaş kulübü resmi dergisinin Nisan sayısında kaleme aldığı yazısında Beşiktaş camiasına seslendi. Orman, Vodafone Arena stadı gelişmelerinden, Süper Lig'deki şampiyonluk...

Yorumlar