25.4 C
İstanbul
Perşembe, Nisan 15, 2021
Ana Sayfa Hi Tech Bitcoin ABD Tüketici Ajansı Uyardı "Bitcoin'e Dikkat"

ABD Tüketici Ajansı Uyardı “Bitcoin’e Dikkat”

Bitcoin ve diğer sanal para çeşitleri, internet korsanları ve teknolojiyi çevreleyen kurnaz dolandırıcıların çıkarlarına katkı sağladığı riski söz konusu.
ABD Tüketici Finansal Koruma Bürosu’nun (CFPB) geçtiğimiz Pazartesi yaptığı bir açıklamada; Bitcoin ve Dogecoin gibi popüler sanal paraların, geleneksel banka veya kredi kartı sağlayıcılarından daha az tüketici koruması sunduğunu belirtiti. Açıklanan altı sayfalık raporda, sanal paraların yeni kullanıcılara yönelik olduğu belirtilirken, Bitcoin ve tüm altcoinlere yönelik güvenli satın alma danışmanlığını da içeriyor.
CFPB Direktörü Richard Cordray yaptığı bir açıklamada; “Sanal paranın potansiyel faydaları olabilir, ancak tüketicilerin temkinli ve dikkatli olmaları, doğru soruları sormaları gerekiyor. Bu sanal paralar herhangi bir hükumet veya merkez bankası tarafından desteklenmiyor.
Bitcoin ve diğer tüm alt coinlerin yenilik ve kullanılırlık açısından potansiyel sahibi olduğunu belirten CFPB danışmanları, büyük tutarlı meblağalar ile iş yapmak için konuyu dikkatlice ele almak gerektiğini vurgulanıyor.
“Sanal paranın, son derece gelişmiş bilgisayar korsanlarının başlıca hedefleri” olduğu ve kredi kartı ya da nakit yerine kullanmanın yüketicilere daha fazla maliyetli olabileceği açıklanıyor.
Ayrıca Bitcoin ve tüm Altcoinlerin değerinin yeni yılın başlarında %80 gerileyeceğini, arıdndan ise büyük dalgalanmalara sebep olacağı yönünde. Kullnıcıların bu duruma hazırlıklı olmaları özenle belirtiliyor.
CFPB danışmanları, yanlışlıkla 5 Milyon dolar değerinde Bitcoin’in gizlilik anahtarını içeren sabit sürücüyü çöpe atan bir adamın da dahil olduğu, sanal para birimleri ile para kaybetmiş insanların hikayelerine yer veriyor.
Başka bir kullanıcının online wallet hizmeti sağlayan bir şirket tarafından muhafaza edilen 10.000 $ değerindeki Bitcoin hesabının çalınması sonucu sözkonusu şirketin ücreti iade ettiği beliritiyor.
Bitcoin’in potansiyel kullanıcılara hiç bir zaman kesin ve net bir resim vermeyeceği belirtiliyor.
Sunulan raporda Bitcoin risklerinin kapsamlı bir listesi de mevcut.
Bitcoin exchange şirketi Coinsetter CEO’su Jaron Lukasiewicz e göre, “Yakınları olmayan kimsesizler için düşük maliyetli banka alternatifi olduğunu ve Bitcoin’in bu konularda kullanılarak çeşitli anlamlarda fayda sağlayacağı kaçınılmazdır.
Çevrimiçi Bitcoin hizmeti sunan SecondMarket kurucusu Barry Silbert, bu tür uyarıların kendini mutlu ettiğini ama diğer bazı para birimlerinin de benzer riskleri kapsadığını kaydetti.
Belirtilen risklerin çeşitliliği nakit parada da geçerli olabilecek düzeyde riskler olduğunu söylememenin adil olduğunu düşünüyorum” diyen Silbert, “Bitcoin yatırımı gerçekten riskli bir iş. Ama fiziksel anlamdaki gerçek para birimlerinin bu tür benzer riskleri daha fazladır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Süper Lig

Video Yardımcı Hakem (VAR)

Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulaması önümüzdeki sezon ülkemizde de kullanılmaya başlayacak. Peki VAR sisteminin işleyişi ve avantajları nedir? Bu yeni sistemin getirdikleri ve götürdükleri tam...

Terim’in Ekibine Fetö Darbesi!

15 Temmuz’da meydana gelen darbe girişimi sonrası yapılan operasyonlar Türkiye Futbol Federasyonu’na uzandı. Federasyon yöneticilerinin kararı doğrultusunda Fatih Terim’in ekibi ve kurul üyeleri karar...

Aslan sezonu Riekerink ile kapatacak

Galatasaray'da Teknik Direktör arayışları sona erdi. Bülent Korkmaz'la da yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine Galatasaray Yönetimi, çareyi altyapı koordinatörü Jan Olde Riekerink'i 2015-16 sezonu...

Orman: Türk Futbolu’nun gelecek garantisiyiz

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Beşiktaş kulübü resmi dergisinin Nisan sayısında kaleme aldığı yazısında Beşiktaş camiasına seslendi. Orman, Vodafone Arena stadı gelişmelerinden, Süper Lig'deki şampiyonluk...

Yorumlar